Monika Načeva sa pri prípravách albumu opäť spojila s dvojicou Sylvia Fischerova a DJ Five. Poprvé ale spolupracuje so slovenským beatmakerom Valérom Smutkom alias Tentato (v minulosti Tha Tha). Vďaka kombinácii týchto osobností vznikol album, ktorý spája dva zdanlivo rozdielne svety. Krehké slová spievané drsne zamatovým hlasom Načevy, dopĺňajú temne vŕzgajúce – úderné beaty dvojice Tentato a Five. Dátum vydania je zhodný s krstom albumu 29.9.2017, v priestoroch Anežského kláštera – Národní Galerie v Prahe.

„Básnické texty Sylvy Fischerové jsou pro mě rovnocenným pokračováním zhudebňování silných básní po dlouholeté spolupráci s Jáchymem Topolem. Cítím stejně silné propojení…“ vyjádřila se Načeva o básnířce a spisovatelce, která debutovala v roce 1986 básnickou sbírkou „Chvění závodních koní.“

Single „Průvan v hlavě“ novou desku reprezentuje velmi výstižně. Poeticky něžná sic mnohdy tíživá slova Sylvy Fischerové jsou vystřídána drsnými beaty, skřípotem a hluky. Nejedná se o boj, ale o souhru –  často znepokojivě naléhavý zvuk je důkazem toho, že zdánlivě nevinné obrazy mají i druhou tvář. V některých písních převládá elektronika, jako je tomu např.v písni „Teror“, kde se zpěvaččin hlas až zdánlivě topí a mění ve stroj, zatímco jinde („Když tě obejmu“ nebo „A potom tam viděla II“)  mají větší prostor slova, vytvářející znepokojivé obrazy odcizení, opuštěnosti, matných vzpomínek na cosi v minulosti, co se každou chvílí může rozpadnout.

Načeva společně s Tentato a DJ Five  nicméně vytváří svět silný a stabilní. Možná se do něj někdy neumíme trefit a možná nám často „vteřiny uhýbají, vteřiny zahýbají, “ ale klidný hlas Načevy a tvrdé scratche a beaty udávají našemu životu poměrně hodně přijatelný a pevný rytmus. Přesvědčit se o tom můžete v pátek 29. 9. v Anežském klášteře. Kmotrem alba, jehož obal vytvořil umělec Josef Bolf, bude Otto M. Urban. Jako support vystoupí skupina BA:ZEL.

Monika Načeva je výrazná česká speváčka a herečka (začínala v 90.rokoch v autorských divadlách ako A-Rubín, Ha- divadlo, Sklep, v súčastnosti spolupracuje s divadlom Vosto5 a detským divadlom Minor). V roku 1994 debutovala úspešným albumom „Možnosti tu sou…“ (1994), ktorý produkoval Michal Pavlíček. Nasledovali albumy „Nebe je rudý“ (1996), „Mimoid“ (1998). „Fontanela“ (2001). V roku 2007 sa pri spolupráci na albume „Mami“ poprvé stretla s brnenským DJom Five, členom Questablists crew. Album je zbierkou melódií a beatov od rôznych elektronických producentov, doprevádzajúce texty Jáchyma Topola a gitara legendárneho Michala Pavlíčka. Následovala deska „The Sick Rose“ (2010), na kterém Načeva spolupracovala s anglickým elektronickým producentem Timem Wrightem. Na albu „Milostný slabiky“ (2013) se pak sešla nejen s bluesovým kytaristou Justinem Lavashem, ale také s výraznou současnou básnířkou Sylvou Fischerovou. V loňském roce vydala opět s Michalem Pavlíčkem a za doprovodu smyčcového Pavel Bořkovec Quartet album „Na svahu.“

Díky DJ Five, který je jedním z nejvypracovanějších a nejúspěšnějších turntablisů v ČR a je několikanásobným vítězem československých šampionátů DMC a ITF,  se Načeva setkala s Tentato – slovenským beatmakerem tajemných elektronických instrumentů – a rozhodla se s ním spolupracovat na novém albu „Průvan v hlavě.“ Tentato se inspiruje zvukovými efekty a sound-designem, nebojí se kombinovat styly jako trip-hop a chill-step a jeho tvorba je založena na jeho intenzivním studiu gramofonových technik – vytváření rytmických zvuků, tzn. škrábanic.

Monika Načeva, Tentato, DJ Five / Průvan v hlavě

1. Průvan v hlavě
2. V podsvětním městě
3. Vteřiny uhýbají
4. Když tě obejmu
5. Technický já
6. Vražená do režimu lži a těla
7. Teror
8. A potom viděla II
9. Město spánku
10. Země duší

Share Button